Rohanni a következő találkozóra, elvinni a gyerekeket a munkából, majd hazafelé vagy a következő nyaralóhelyre indulni – aki autópályán utazik, az a lehető leggyorsabban szeretne célba érni. De még ha nagyon siet is, a sebességkorlátozás betartásán túl különösen óvatosan vezessen. Mindenképpen kerülje az alábbi négy vezetési magatartást az autópályán.
- hiba: Helytelen besorolás
Az autópályára való behajtásnál a többi sofőr jóindulatára kell hagyatkozni – itt ugyanis a cipzáros módszer nem érvényes. Az autópályán folyó forgalomnak van mindig elsőbbsége. Ha tehát nem talált rést a gyorsító sáv végéig, a KRESZ szerint a vezetőnek meg kell várnia a sáv végén, amíg alkalom nyílik a besorolásra. „Ez azonban óriási balesetveszélyt jelent” – figyelmeztet a Német Autóklub (ADAC) honlapján. Javaslatuk szerint az a legbiztonságosabb ilyenkor, hogy a leállósávban lassan haladjunk tovább, és mielőbb térjünk be a sávba. - hiba: Baleset esetén az autósok elfoglalják a leállósávot. Ha baleset történik az autópályán, a mentőknek, rendőröknek, autómentőknek gyorsan kell haladnia. Mert minden másodperc számít, amikor az áldozatok megmentéséről van szó. Sajnos gyakran problémát jelent, hogy a mentők nem érnek ki elég gyorsan a baleset helyszínére, mert sok sofőr a leállósávban próbál a dugóból menekülni, így az is megtelik hamar. Nagyon fontos, hogy soha ne induljunk el a leállósávban, ha torlódás van előttünk.
- hiba: Helytelenül vagy egyáltalán nem indexelünk. Az ADAC és a német Dekra tesztelő cég közös tanulmánya szerint az összes járműveztetőnek csak a fele-kétharmada használja az irányjelzőt megfelelően . A helyes villogás létfontosságú! Ennek ellenére vannak olyan sofőrök, akik autópályán előzéskor elfelejtenek jelzést adni – főleg, ha üres az út, és gyorsan el lehet haladni a többi autó mellett.
„Azok a sofőrök, akik figyelmeztetés nélkül sávot váltanak, súlyos baleseteket kockáztatnak” – figyelmeztet az ADAC. Feltétlenül tájékoztassa a többi közlekedőt, hogy sávot szeretne váltani és előzni szeretné őket – mind a sávváltás, mind a visszatérés előtt.
- hiba: Kicsi követési távolság tartása. A helyes követési távolság megválasztására a következő módszer tud némi segítséget adni: Az autópályán közlekedőknek legalább a sebességmérő által mutatott szám (km/h) felét méterben be kell tartaniuk , mint az előtte haladó járműhöz mért követési távolságot. Például 120 km/h sebességnél ez legalább 60 méter. A sofőrök az 50 méterenként elhelyezett vezetőoszlopokat használhatják útmutatóként.
forrás: ADAC