Mi fán terem a jobbra tartási kötelezettség?

Jobbra tartás

A közlekedés egyik örökzöld vitatémája, hogy mikor kell kihúzódni a külső sávba.

A közlekedés egyik alapvető szabálya a jobbra tartás. Gyakran halljuk ezt a kifejezést, de vajon pontosan tudjuk-e, mit jelent és milyen kötelezettségekkel jár? Nézzük meg részletesen!

Jobb oldali közlekedés

Az egyik lényeges elem, hogy az út melyik oldalán kell haladni. Jelenleg 165 országban jobb oldali közlekedés van, míg 75 országban balra tarts működik. Magyarországon sokáig bal oldali közlekedés volt, és csak 1941-ben vezették be a jobb oldali közlekedést, Európában utolsó előttiként.

A jobbra tartás alapvetően azt jelenti, hogy az úttest menetirány szerinti jobb oldalán közlekedünk. A KRESZ így fogalmaz: „Járművel az úttesten – az előzés és kikerülés kivételével – a menetirány szerinti jobb oldalán, az út- és forgalmi viszonyoknak megfelelő mértékben jobbra tartva kell közlekedni. Lassú járművekkel, állati erővel vont járművekkel, kézikocsival, hajtott állattal, valamint lassan haladó járművekkel az út- és forgalmi viszonyok lehetővé teszik – szorosan az úttest jobb széléhez húzódva kell haladni.”

Az út széléről beszélve nem kell figyelembe venni például a buszmegállókat, a buszsávokat, a gyorsító és lassító sávokat, valamint a kerékpársávokat.

Jobbra tartás több sáv esetén

Panaszkodás és elégedetlenség gyakori témája, hogy párhuzamos közlekedésnél, több forgalmi sáv esetén, mikor kell lehúzódni a külső sávba.

A KRESZ szerint olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két vagy több forgalmi sáv van, a külső, jobb szélső sávban kell közlekedni. Más sávra ráhajtani csak előzés, balra kanyarodás, vagy megfordulás céljából szabad. Ez egyértelmű előírás, ahogy az is, hogy előzés után a külső sávba vissza kell térni. Vannak azonban kivételek.

Például, ha a sofőr több járművet szeretne megelőzni (3,5 tonnánál könnyebb gépkocsival vagy motorkerékpárral), maradhat a belső sávban, amennyiben ezzel nem akadályozza a mögötte gyorsabban haladó járműveket. Ha a forgalom olyan sűrű, hogy a külső sávba visszatérni nem lehet, a belső sávban folyamatosan is haladhat. Ez azt is jelenti, hogy nem lehet „rendőrt játszani”: ha egy gyorsabban haladó jármű érkezik mögöttünk az autópálya belső sávjában, vissza kell térni a külső sávba, ha erre lehetőség van.

Lakott területen enyhébb a jobbra tartási kötelezettség több sávos úton. Itt folyamatosan lehet haladni a belső sávban is (3,5 tonnánál könnyebb gépkocsival vagy motorkerékpárral), ha ez nem akadályozza a mögötte gyorsabban haladó járműveket. Az így haladó jármű mellett fokozott óvatossággal jobbról is el lehet haladni. Azonban a gyorsabb előrehaladás érdekében tilos kis távolságon belül ismételten sávot váltani, vagyis tilos szlalomozni.

Jobbra tartás kerékpárral

Régebben a KRESZ előírta, hogy a kerékpárosoknak szorosan az úttest jobb széléhez húzódva kell haladniuk, de 2010-ben kivették ezt a szabályozást. Ez nem jelenti azt, hogy az út közepén tekerhetnek, akadályozva a forgalmat, de ésszerű keretek között beljebb húzódhatnak.

Gyakran biztonságosabb az út szélétől kicsit beljebb biciklizni, mivel a padka mellett gyakran rossz minőségű az út, és sok akadály nehezítheti a haladást. Továbbá, ha szorosan a szegély mellett tekersz, nagyobb az esélye annak, hogy az autósok sávon belül, megfelelő oldaltávolság nélkül előzzenek meg. Lámpánál is biztonságosabb, ha kicsit beljebb húzódsz, mert így az autó mögötted marad, jobban lát téged a sofőr, és elkerülhető, hogy induláskor elsodorjon vagy jobbra kanyarodáskor elüssön.

forrás: https://www.autoszektor.hu/hu/content/tudod-mi-jobbra-tartasi-kotelezettseg

Cikk megosztása:

További posztok:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük