Elszabadult a dízelpokol az M3-ason-Videó

Dízel rémálom

A Csajok és verdák Youtube csatorna osztotta meg az alábbi videót (mi legalább is ott találkoztunk vele). Az látható rajta, ahogyan egy dízel Seat Toledó hatalmas koromfekete füst közepette követ el rituális öngyilkosságot az M3-ason. A sofőr, és az utasok csak tehetetlenül szemlélik a történteket. Az autómentős kollégák azóta elszállították a járgányt végső nyughelyére. RIP.

Elszabadult dízelmotor: okok, tünetek és elhárítás

Az elszabadult dízelmotor, más néven „öngyilkos dízel” rémálma a dízelüzemű járművek tulajdonosainak. A motor kontrollálhatatlan pörgése hatalmas füstfelhőt és hangos zajt okoz, miközben a motor súlyos károkat szenvedhet. Szerencsére ritka jelenség, de ha bekövetkezik, fontos tudni, hogyan kell cselekedni a kár minimalizálása érdekében.

Mi okozza az elszabadult dízelmotort?

A dízelmotorokban a levegő és az üzemanyag keveréke az égéstérben keletkezik, ellentétben a benzines motorokkal, ahol a keverék a szívócsőben képződik. A dízelmotorok csak levegőt szívnak be, így ha a befecskendező rendszeren kívül más éghető anyag is bekerül az égéstérbe, az lángra lobban. A másik ok, a nagyobb kompresszió viszony. A dízelmotorokban lényegesen nagyobb a levegő kompressziója, ami által az égéstérbe kerülő motorolaj is képes az intenzív égésre.

A jelenség leggyakrabban kenőolaj bejutása miatt történik. Ennek oka lehet:

  • Tömítéshiba a motorban: Ha a dugattyúgyűrűk, a szelepek tömítése vagy a hengerfej tömítője meghibásodik, kenőolaj juthat az égéstérbe.
  • Turbófeltöltő meghibásodása: A hibás turbó túlzott olajfogyasztás okozhat, ami a motorba jut.
  • Szélsőséges vezetési stílus: A hirtelen gázadás és fékezés, főleg terheletlen motornál, olaj bekerülését okozhatja az égéstérbe. Ehhez nyilván szükséges egy rosszabb állapotú motor.

Mivel a gyújtáskapcsoló elfordításával az dízel üzemanyag ellátást tudjuk csak megszakítani, a motorolaj égéstérbe áramlása továbbra is fenntartja a dízelmotorunk járását. Ezért a motort hagyományos módon nem tudjuk leállítani. Illetve a fordulatszámot sem tudjuk sajnos kontrollálni.

Az elszabadult dízelmotor tünetei:

  • A motor hirtelen, kontrollálhatatlan pörgése
  • Sűrű, fekete füstfelhő a kipufogócsőből
  • Hangos zaj és vibráció
  • Érzékelhető teljesítményvesztés

Az elszabadult dízelmotor elhárítása:

A legfontosabb lépés a levegőellátás leállítása. Ez a következőképpen történhet:

  • Kézi váltós autón: Tegye a sebességváltót a legmagasabb fokozatba, majd intenzíven engedje fel a tengelykapcsolót, miközben fékez a lábfékkel. Így fulladással leállíthatja a motort.
  • Automata váltós autón: Zárja el a levegőbeömlőt a légszűrő házánál (kézzel, ronggyal… bármivel, ami kéznél van). Ez a legbiztonságosabb módszer, de nem feltétlenül hatékony.

Fontos megjegyezni, hogy az elszabadult dízelmotor rendkívül veszélyes lehet. Ha észleli a tüneteket, azonnal tegyen lépéseket a motor leállítására, és hívjon szakembert a javításhoz.

Megelőzési tippek:

  • Rendszeresen ellenőriztesse a dízelmotorját egy szakemberrel.
  • Figyeljen a motor furcsa hangjaira vagy füstjére.
  • Ne tegye ki a motort hirtelen gázadásnak és fékezésnek.
  • Használjon jó minőségű motorolajat.
  • Ne töltse túl a motort olajjal.

Az elszabadult dízelmotor elkerülhető a megfelelő karbantartással és óvatos vezetéssel. Ha azonban bekövetkezik, a gyors és hatékony cselekvés elengedhetetlen a károk minimalizálásához.

Cikk megosztása:

További posztok:

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük